Moj pribeh v slovenskom jazyku

To je ja!

Ahojte, Volám sa Gavin Shoebridge. Som Novozélanďan žijúci na Slovensku. Už odmalička som sa zaujímal o elektromobily a jeden taký som si aj sám urobil. Prerobil som staré Mitsubishi na elektromobil v roku 2007.

Gav's Kiwi EV electric car conversion - New Zealand

1987 Mitsubishi – na elektrinu!

Moja slovenská manželka a ja sme sa na Slovensko presťahovali v roku 2011, ale niečo stále chýbalo….. Veľmi som si znova želal mať elektrické auto. Po rokoch čítania reklám, sa toto auto konečne objavilo na predaj v Bratislave.

Electric car in front of wind turbine

Na predaj…. za €7000!

Je to 2011 Peugeot iOn. V podstate je to Mitsubishli iMiEV so značkou Peugeot, čo je z pohľadu spoľahlivosti dobrá správa Kúpil som si ho ojazdené v júni roku 2015 a zaplatil som €7000, čo je ešte stále dnes veľmi dobrá cena. Odvtedy som nekúpil ani jedinú kvapku benzínu ani dieslu. A za menej ako dva centy za kilometer je moje auto lacnejšie ako cesta autobusom.

electric car

Jazdim za len 2 centy na km

Je perfektné pre moje každodenné jazdenie po meste. I keď je lacné a spoľahlivé, má svoje limity. Na jedno nabitie prejdem maximálne okolo 130 kilometrov a to preto, lebo auto má len malú 16 kWh batériu. No aj napriek tomu, sme už dokázali na ňom prejsť naprieč Slovenskom nie raz!

Akumulator: 16 kWh, 330V.

Nabíjanie auta trvá okolo 5 hodín na normálnej klasickej domácej elektrickej zástrčke alebo 20 minút na rýchlonabíjačke. Slovensko má veľmi dobre rozvinutú a kvalitnú sieť rýchlonabíjačiek pokrývajúcich celú krajinu vďaka spoločnosti Greenway. V roku  2016 sme s mojou ženou túto sieť využili aby sme ako prví ľudia na Slovensku elektromobilom prešli z rakúsko- slovenskej hranice až na ukrajinskú a späť.

Kiwi EV electric car in Slovakia. Taking my Peugeot iOn electric vehicle on a trip across Slovakia to Ukraine.

Vitajte na Ужгород, Україна!

Auto má 47 kW motor na pohon zadných kolies a maximálnu možnú rýchlosť 135 km/h.Má tiež klimatizáciu, elektrický posilovač riadenia, parkovacie senzory, vyhrievané sedadlo vodiča a všetky ostatné výhody, ktoré by ste od klasického auta očakávali.

electric car vs train race

Ked som išiel do Košic.

Táto webstránka má za úlohu potešiť ako aj informovať. Je plná dobrodružtiev naprieč Slovenskom. Od výletov do Rakúska až po preteky s IC vlakom naprieč Slovenskom, chcem sa s týmito zážitkami podeliť s celým svetom. Taktiež chcem ukázať, že okrem bicykla je elektromobil najčistejším a najlacnejším spôsobom ako sa premiestňovať po meste.

Je to taktiež veľmi nákazlivé. Vážne. Akonáhle si to raz skúsite, nikdy nebudete chcieť jazdiť na špinavý a drahý diesel alebo benzín.

Electric vehicle - enjoy the silence sticker

Užívat si ticho!

Dúfam, že si užijete pozeranie videí a fotiek a taktiež ich kľudne môžete zdieľať na sociálnych sieťach. Kliknite sem a pozrite si aj ďalšie stránky na tomto webe. Scrolnite si nižšie a budete mať možnosť vidieť všetky videá, ktoré som doteraz urobil. (vačšina je v angličtine). Dúfam, že si jazdu užijete!

Prvé video je reportáž z RTVS pokrývajúca náš výlet na Ukrajinu a späť.

https://www.youtube.com/watch?v=8QNU-TYrQGo

Každodenný život s elektrickým vozidlom:

Jazda do Banskej Bystrice:

Bláznivé úpravy!

Leto na Novom Zelande, zimné jazdy na slovensku, a vtipy o Hitlerovi:

Jazda z Rakúska na Ukrajinu a späť do Rakúska:

Ako servisovat elektrické vozidlo a dať mu viac “rychlosti”:

Ako zahriať elektrický automobil bez použitia elektriny:

Inštalácia naftového ohrievača v mojom elektrickom vozidle na zimu:

Soferovanie elektrického vozidla cez Slovensko počas zimy:

Moje obľúbené video doteraz. Pretekal som ZSSK po celej krajine a porazený musí kúpiť večeru!

Žiaľ, v polovici roka 2017 som zistil, že moja žena sa stretáva s iným mužom a požiadala o rozvod. Krátko nato som opustil Slovenskú republiku.

To bol v mojom živote smutný čas, ale minulosťou je minulosť a život musí pokračovať. S potešením oznamujem, že sa mi dobre darí a opäť som optimistická v budúcnosti, takže pokračujme s dobrodružstvom v elektrickom aute. 🙂

Inštaloval som kuchyňu v mojom malom elektrickom aute! Toto video má tiež titulky v slovenčine:

Ďalšie čoskoro prídu!